TOP5: DERBY MERSEYSIDE

W sobotę Liverpool FC zagra z Evertonem 221. raz. Dziennikarze Aftenposten przygotowali ranking 5 spotkań miedzy tymi zespołami, których kibice na Wyspach długo nie zapomną.
5. Everton – Liverpool 1-0 (4. runda FC Cup 2009)

Wszystko wskazywało, że zwycięzcę na Goodison Park wyłoni konkurs jedenastek, ale na dwie minuty przed końcem dogrywki Dan Gosling zapewnił gospodarzom wygraną.

4. Everton – Liverpool 1-3 ( Finał FA Cup 1986 )

W tamtym czasie były to dwie najlepsze angielskie drużyny. The Reds zdobyli mistrzostwo Anglii, Everton stracił do nich tylko dwa punkty. Tydzień po zakończeniu rozgrywek ligowych The Toffees mieli okazję do rewanżu. Rozpoczęli obiecująco – prowadzili po trafieniu Gary’ego Linekera, ale dwa gole Iana Rusha i jedna Craiga Johnstona odwróciły losy meczu.

3. Everton – Liverpool 2-3 ( Premier League, 2001)

Obie ekipy znajdowały się na przeciwległych biegunach. Everton bronił się przed spadkiem, a Liverpool zakończył sezon z trzema trofeami (Puchar UEFA, Puchar Anglii, Puchar Ligi). Mimo tak znacznej różnicy klas kibice na Goodison zobaczyli niezwykle dramatyczne spotkanie. Dopiero w doliczonym czasie gry Gary McAllisters zapewnił gościom trzy punkty.

2. Everton – Liverpool 4-4 ( 5. runda FA Cup – powtórka, 1991 )

Trzy dni wcześniej padł bezbramkowy remis.W powtórce Liverpool czterokrotnie wychodził na prowadzenie. Po 90 minutach regulaminowego czasu gry był remis 3-3. W dogrywce dla The Reds strzelił John Barnes, ale na 5 minut przed końcem wyrównał Tony Cottee. Dwa dni później menedżer Liverpoolu – Kenny Dalglish podał się do dymisji. Drugą powtórkę Everton wygrał 1-0.

1. Liverpool – Everton 3-2 ( Finał FA Cup, 1989 )

Spotkanie rozegrano pięć tygodni po tragedii na Hillsborough. Przed meczem Gerry Marsden, lider grupy Gerry & the Pacemakers, zaśpiewał You Will Never Walk Alone. Według wielu kibiców nigdy wcześniej, ani nigdy później hymn Liverpoolu nie miał takiego wydźwięku. Samo spotkanie porwało kibiców na Wembley. The Reds prowadzili po golu Johna Aldridge’a. W 89. minucie wyrównał Stuart McCall. W piątej minucie dogrywki Ian Rush ponownie wyprowadził Liverpool na prowadzenie. W 102. minucie kolejne wyrównaie po kolejnym golu McCalla. Liverpool zwycięską bramkę zdobył dwie minuty później – strzelcem kat Evertonu Ian Rush.